Grzegorz Tomicki

Poeta, prozaik, krytyk literacki. Elektromechanik urządzeń przemysłowych, doktor nauk humanistycznych. Psycholog z bożej łaski. Stale współpracuje z miesięcznikami „Twórczość” i „Odra” oraz kwartalnikiem „FA-art”. Prowadzi stronę autorską Grzegorz Tomicki, blog literacki Szkice ciurkiem  oraz stronę psychologiczną Autoprezentacja. Mieszka w Legnicy.

Publikacje książkowe:

  • 1996 – Miasta aniołów (Świadectwo, Bydgoszcz 1998, wiersze)
  • 2001 – Zajęcia (Zielona Sowa, Kraków 2001, wiersze)
  • 2015 – Pocztówki legnickie (Fa-art, Katowice 2015, wiersze)
  • 2015 – Po obu stronach lustra. O poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (Forma, Szczecin-Bezrzecze 2015)

O Pocztówkach legnickich

To świetna książka, doskonale  skomponowana, bogata w niuanse psychologiczne, liryczne, filozoficzne. Od tych wierszy nie można się oderwać i da się je czytać na różne sposoby.

Karol Maliszewski

Grzegorz Tomicki napisał znakomitą książkę, z jednej strony wyrazistą w swej melancholii, psychologii i liryzmie, z drugiej zaś wieloznaczną, paradoksalnie – zamkniętą kompozycyjnie i otwartą na różnorodność interpretacji.

Tomasz Hrynacz

O Po obu stronach lustra. O poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego

Książka Grzegorza Tomickiego to odważny skok pomiędzy poezją a pojęciami psychoanalizy. Tomicki korzystając ze źródeł psychologicznych i filozoficznych czyta wiersze Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego w sposób, który działania twórcze podmiotu i zabiegi powiązane z konstruowaniem poetyckiego świata przedstawia w kategoriach rzeczywistych zachowań umysłu psychotycznego, w trakcie pełnego trudu układania sobie relacji z tym światem i ze sobą. Rozmaite figury sensu u Tomickiego okazują się subtelnymi obrazami traum, kompleksów, natręctw i wynikającego z nich cierpienia, z którego intensywności tym lepiej zdaje sprawę poezja. Mamy tu do czynienia z frapującym pomysłem nie tylko na książkę, ale i na literaturę.

Joanna Orska

12-wyostrz10 (tak)zmn170

Dodaj komentarz